Chat with us, powered by LiveChat

Najlepsze emulatory retro na urządzenia przenośne

The Best Retro Handheld Emulators
The Best Retro Handheld Emulators

Poprzednie wpisy

W tej sekcji przyjrzymy się starszym wpisom, które zostały odłożone na bok, aby zrobić miejsce dla nowszych i lepszych emulatorów retro handheldów. Ale nie popełnij błędu, jeśli możesz je znaleźć, nadal są świetnymi handheldami!

RG351MP

RG351MP jest idealny dla tych, którzy interesują się tylko grami PS1 i wcześniejszymi.

Co to jest?

RG351MP można uznać za łabędzi śpiew trzeciej generacji retro handheldów ANBERNIC, łącząc wiele dobrze przyjętych cech w jednym urządzeniu.

Pierwszą z tych dwóch cech jest charakterystyczny dla RG351V wyświetlacz 4:3, 640×480. Ten współczynnik proporcji pozwala na idealne skalowanie większości tytułów retro. Ponieważ w okresie, w którym większość platform, które ten handheld może emulować, została wydana, proporcje 4:3 były normą.

Drugą dobrze przyjętą cechą jest metalowa obudowa RG351M. Chociaż metalowe obudowy sprawiają, że urządzenie jest nieco cięższe, zapewniają one ogólne wrażenie „premium”.

Ostatnią cechą przeniesioną ze starszych wersji jest konstrukcja z dwiema kartami microSD. Zamiast wymagać, aby wszystko znajdowało się na jednej karcie microSD, możliwe jest podzielenie systemu operacyjnego i kolekcji gier na osobne karty, co ułatwia zarządzanie.

SoC zastosowany w RG351MP to RockChip RK3326, co oznacza, że aż do piątej generacji konsol wydajność jest niemal idealna. Po osiągnięciu piątej generacji tylko emulacja Playstation 1 jest w większości wolna od problemów. Inne platformy są w większości niegrywalne (Dreamcast/Saturn) lub grywalne tylko w poszczególnych grach (N64).

Co ciekawe, emulacja PSP jest również zaskakująco stabilna (porównywalnie do N64).

Aby dowiedzieć się więcej o tym wielkim finale emulatorów 351 retro handheldów, zapoznaj się z naszą recenzją RG351MP lub kup RG351MP od DroiX już dziś.

To, co lubimy!

  • Wyraźny wyświetlacz o proporcjach 4:3 pozwala na idealne skalowanie większości platform retro.
  • Wysokiej jakości, ciężka metalowa obudowa.

Czego nie lubimy!

  • Brak wewnętrznego Wi-Fi oznacza, że potrzebny będzie klucz sprzętowy.
  • To trochę późno – następna „generacja” handheldów jest tuż za rogiem.

RG351V

RG351V jest wyjątkowy wśród swoich braci dzięki pionowej obudowie.

ANBERNIC RG351V to trzecia pozycja w trzeciej generacji emulatorów retro handheldów firmy Anbernic. Jego najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest unikalny kształt (w porównaniu do RG351P i RG351M).

W przeciwieństwie do swoich odpowiedników, RG351V przyjmuje układ pionowy. Z wyświetlaczem 640×480, 4:3 umieszczonym nad elementami sterującymi. Zapewnia to inne poczucie ergonomii, które może być odpowiednie dla niektórych osób w zależności od ich preferencji.

Podobnie jak RG351P i RG351M, RG351V posiada ten sam SoC Rockchip RK 3266. Jest więc w stanie grać w wiele z tych samych tytułów. Wyświetlacz 4:3 pozwala jednak na pełniejsze wykorzystanie ekranu w ogóle, ponieważ jest bardziej kompatybilny z szerszą gamą konsol retro.

RG351V oferuje również mile widziany powrót systemu dwóch kart SD, który był widoczny w generacji RG350. Umożliwia oddzielne zarządzanie oprogramowaniem układowym i kolekcjami gier z łatwością.

Podobnie jak 351M, posiada również wbudowane Wi-Fi, eliminując potrzebę stosowania klucza USB wi-fi.

Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że RG351V jest jednym z najlepszych dostępnych handheldów retro. Dzięki połączeniu przystępnej ceny.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego niesamowitego retro handhelda, zachęcamy do zapoznania się z naszą recenzją RG351V! Ponadto, zapoznaj się z najlepszymi niestandardowymi wersjami oprogramowania sprzętowego RG351, aby naprawdę poprawić swoje wrażenia z korzystania z tego urządzenia!

To, co lubimy!

  • Wyświetlacz 4:3 jest idealny do gier retro.
  • Dwa gniazda kart microSD!
  • Wbudowane Wi-Fi eliminuje potrzebę stosowania klucza sprzętowego.

Czego nie lubimy!

  • Brakuje drugiego drążka analogowego. Nieistotne, ale szkoda.

GameForce Chi

Gameforce Chi to interesująca alternatywa dla

Co to jest?

GameForce Chi to pomysł nowicjusza na scenie retro handheldów, trafnie nazwany „GameForce” – ten nietypowo wyglądający handheld trafił na rynek w połowie 2021 roku.

Choć spotkał się z pozytywnym odbiorem, został niestety przeoczony ze względu na fakt, że rynek był już wówczas mocno nasycony różnymi handheldami RK3326. Po prostu nie było zbyt wiele miejsca, aby mógł on zrobić znaczący postęp.

Ale to nie znaczy, że jest gorszy od konkurencji! Pod względem wydajności GameForce Chi jest taki sam jak każdy handheld Rk3326. Ciesząc się niemal idealną prędkością we wszystkim na PS1 i wcześniejszych. Emulacje N64 i PSP są chwiejne, a Saturn/Dreamcast i nie tylko są w większości niegrywalne.

GameForce Chi posiada również wysokiej jakości wyświetlacz IPS 480p o proporcjach 4:3, dzięki czemu ten retro handheld jest idealny do wiernego emulowania wszystkich klasycznych gier.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego retro handhelda, zapoznaj się z naszą recenzją. Możesz również kupić GameForce Chi od DroiX już dziś!

To, co lubimy!

  • Wyrazisty wizualnie, zabawny design.
  • Wyświetlacz 4:3!
  • Oficjalnie wspierany przez EmuELEC.

Czego nie lubimy!

  • Brak przycisków… Brak L3/R3 lub pokrętła głośności.
  • Pojawił się na już nasyconym rynku

Retroid Pocket 2

Retroid Pocket 2 to doskonały budżetowy handheld do gier z Androidem.

Co to jest?

Retroid Pocket 2 to niezwykły handheld pod wieloma względami. Po pierwsze, jest to jeden z niewielu handheldów w swoim oknie wydawniczym, który posiada system operacyjny Android, zamiast tradycyjnego, zastrzeżonego lub opartego na otwartym kodzie źródłowym Linuksa retro handhelda.

Po drugie, odbiega od SoC RockChip i zamiast tego wykorzystuje Cortex-A7. Chociaż wydajność w świecie rzeczywistym jest uderzająco zbliżona do RK3326, bez znaczących zalet lub wad wartych odnotowania.

Ponieważ urządzenie działa na systemie Android, będziesz mieć dostęp do wielu dojrzałych, zoptymalizowanych emulatorów od razu po wyjęciu z pudełka. Więcej można dodać w wolnym czasie (należy jednak pamiętać, że Sklep Play jest domyślnie wyłączony, ponieważ może być zasobożerny na urządzeniach o niskiej specyfikacji).

Jedną z dodatkowych fajnych rzeczy, które może zrobić emulator retro Retroid Pocket 2, jest strumieniowanie gier za pośrednictwem Steam Link lub podobnych aplikacji, co pozwala mu technicznie „grać” w gry znacznie przewyższające jego wagę (z zastrzeżeniem niewielkiego opóźnienia wejścia).

Retroid Pocket 2 jest również dostępny w wielu różnych kolorach, co czyni go doskonałym prezentem dla rodzeństwa, ponieważ każdy z nich może mieć swój własny, niepowtarzalny wygląd.

Sprawdź naszą recenzję lub kup ją już dziś!

To, co lubimy!

  • Android! Ma dostęp do szerokiej gamy emulatorów po wyjęciu z pudełka.
  • Różnorodność kolorów sprawia, że jest to świetny prezent dla wielu osób jednocześnie.
  • Retroid OS jest przydatny dla początkujących graczy retro.

Czego nie lubimy!

  • Brak przycisków cyfrowych – jest to jednak głównie nasza preferencja.
  • Interfejs użytkownika Androida może być nieco powolny.

RG300X

To, co lubimy!

  • Podwójne uderzenie nostalgii, z sugestywnymi kolorami i osobno przypominającą formą.
  • Jest to pierwszy handheld ANBERNIC z wyjściem (mini-)HDMI od dłuższego czasu.

Czego nie lubimy!

  • Chipset jest nieco przestarzały.
  • Błyszczące wykończenie oznacza magnes na odciski palców.
  • Diody LED Start/Select są nieco zbędne.

Co to jest?

RG300X to dziwny handheld, który został wydany pomiędzy modelami RG351V i RG351MP. Jest to pierwszy od jakiegoś czasu emulator retro handhelda wykorzystujący chipset Ingenic JZ42770. Coś, co było używane w poprzedniej generacji handheldów ANBERNIC.

Starszy chipset oznacza spadek wydajności w porównaniu do rodziny 351. Podczas gdy emulacja Playstation 1 jest prawie idealna, wszystko z tej samej generacji lub nowszej jest niefunkcjonalne.

Niższa wydajność idzie w parze z niższą ceną, dzięki czemu jest to bardziej opłacalny prezent dla maniaka lub gracza w twoim życiu.

Dodatkową fajną funkcją RG300X jest możliwość – poprzez port mini-HDMI – przesyłania obrazu z urządzenia do większego telewizora lub monitora. Jest to funkcja, której niestety brakowało w całej generacji 351.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego retro handhelda, zapoznaj się z naszą recenzją. Możesz go również kupić już dziś w DroiX!


RetroFlag GPI Case

Obudowa GPI RetroFlag - widok z przodu
Obudowa GPI RetroFlag – widok z przodu

To, co lubimy!

  • Bardzo nostalgiczny design, który jest natychmiast rozpoznawalny na pierwszy rzut oka.
  • Charakter DIY urządzenia sprawia, że jest to fajny, krótki projekt techniczny zarówno dla młodszych, jak i starszych.
  • System kartridży jest naprawdę fajny!

Czego nie lubimy!

  • Nie aż tak potężny.
  • Nostalgia nie przezwycięży braku ergonomii – istnieje powód, dla którego projekt został przeniesiony do kolejnych iteracji.

Co to jest?

Etui RetroFlag GPI Case jest wyjątkowe wśród innych oferowanych tutaj produktów. Sam w sobie nie jest to handheld do gier. Jest to raczej obudowa zaprojektowana do użytku z Raspberry Pi Zero i Raspberry Pi Zero W. Są to dwa bardzo małe komputery jednopłytkowe używane w różnych zastosowaniach.

Jednym z takich zastosowań są gry . Linia Raspberry Pi Zero jest wystarczająco potężna, aby obsługiwać platformy aż do ery 16-bitowej. Poza tym jednak rzeczy szybko stają się niegrywalne.

Cechą charakterystyczną obudowy GPI RetroFlag jest jej konstrukcja. A każdy gracz, nawet lekko zorientowany w historii medium, powinien być w stanie natychmiast zidentyfikować go jako hołd dla Game Boya. Jest nawet zasilany bateriami AA!

Aby zmontować urządzenie (ponieważ nie jest ono dostarczane jako wstępnie zmontowane), należy połączyć płytkę drukowaną z Raspberry pi w „kasecie” urządzenia. Następnie można je wkładać i wyjmować, podobnie jak w prawdziwym Game Boy’u. Nie jest to skomplikowany proces, wymagający jedynie małego śrubokręta krzyżakowego.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem obudowy RetroFlag GPi Case, możesz kupić ją od DroiX jako samodzielną obudowę lub wstępnie zmontowaną jednostkę wraz z Raspberry Pi Zero W.


Podsumowanie

Sprawdź wszystkie najlepsze emulatory retro handheldów przedstawione w tym artykule poniżej!

ModelProcesorWyświetlaczSystem operacyjnyLink do zakupu
Retroid Pocket 2 PlusUnisoc Tiger T310; Quad-core @ 1.8GHz640x480p; 4:3; 3,5″Android 9.0Kup teraz
MIYOO MINIDwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A7 o taktowaniu 1,2 GHz640x480p; 4:3; 2,8″Niestandardowy (oparty na systemie Linux)Kup teraz
ANBERNIC RG351MPRockChip RK3326; czterordzeniowy przy 1,5 GHz640x480p; 4:3; 3,5″EmuELEC (Custom)Kup teraz
Gameforce Chi RockChip RK3326; czterordzeniowy przy 1,5 GHz 640x480p; 4:3; 3,45″EmuELEC (Oficjalny)Kup teraz
RetroFlag GPiZmienna (zależy od używanego Raspberry Pi)320x240p; 4:3; 2,8″Zmienne (RetroPie, Lakka itp.)Kup teraz
Retroid Pocket 2Cortex-A7; czterordzeniowy przy 1,5 GHz640x480p; 4:3; 3,5″Android 6.0 + RetroidOSKup teraz
RG300XIngenic JZ4770; dwurdzeniowy przy 1,0 GHz, dwurdzeniowy480×320; 3:2; 3″ OpenDinguX Kup teraz
RG552Rockchip RK3339 @ 1,8 GHz; sześciordzeniowy1920×1152; 5:3; 3.36″Android 7.1 + BatoceraKup teraz
Najlepszy retro handheld – tabela
Bringer of videos, text and images! AKA the social media guy at DroiX. Massive retro gaming fan and collector, with a far too large collection of consoles and computers from 1970's to modern.